Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”

konkurs-mail-ogolny-szkoly

XVII edycja konkursu zostanie rozstrzygnięta jak zwykle w trzech kategoriach:

  • literackiej – wiersz, opowiadanie, nowela, reportaż, gazetka szkolna;
  • plastycznej – plakat, grafika, malarstwo, montaż, gablota szkolna czy parafialna;
  • multimedialnej – strona internetowa, film, program radiowy, program multimedialny;

w trzech grupach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych.

Dla uczniów szkół podstawowych przewidziane są nagrody rzeczowe m.in. sprzęt elektroniczny, gry planszowe i książki.

Laureaci trzech pierwszych miejsc w każdej z kategorii w grupie uczniów szkół ponadpodstawowych mogą liczyć na nagrody pieniężne: miejsce I – 1500 zł, miejsce II – 1200 zł, miejsce III – 900 zł.

Konkurs „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” daje uczestnikom możliwość wypowiedzenia się na tematy związane z szeroko pojętą ochroną życia człowieka. Biorąc udział w konkursie, młodzież ma okazję do refleksji nad wartością życia oraz nad aktualnymi zagadnieniami bioetycznymi. Starsi nastolatkowie poruszają w swoich pracach szeroko dyskutowane w przestrzeni publicznej zagadnienia jak antykoncepcja, aborcja, in vitro czy eutanazja. Z roku na rok wzrasta liczba prac koncentrujących się wokół starości, kresu życia i adopcji. Niektórzy wplatają w swoje prace wątki patriotyczne. Przy okazji młodzież prezentuje swoje różnorodne talenty m.in. pisarskie, malarskie, reżyserskie, aktorskie.

Wybór na patrona konkursu bł. ks. Jerzego Popiełuszki nie jest przypadkowy. Nazywano go „obrońcą kołyski”. Jako duszpasterz służby zdrowia spotykał się z lekarzami, pielęgniarkami, położnymi i studentami medycyny. Pomagał finansowo i organizacyjnie samotnym matkom i młodym dziewczynom w ciąży, które wahały się, czy urodzić dziecko. Przygotowywał paczki żywnościowe i wyprawki niemowlęce, rozdawał lekarstwa.

Z wybranymi, nagrodzonymi pracami można zapoznać się pod adresem: www.konkurs.pro-life.pl. Pod tym adresem udostępniliśmy pliki z regulaminem, formularzem zgłoszeniowym oraz plakatem informacyjnym.

Najciekawsze prace plastyczne publikowane są w wydawanym przez nas kalendarzu ściennym „Za życiem”: www.pro-life.pl/kalendarz.

Bardzo prosimy o przekazanie młodzieży, że w pracach konkursowych nie należy zamieszczać drastycznych zdjęć ani opisów. Takie prace będą odrzucane.

Aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami związanymi z XVII Ogólnopolskim Konkursem dla Młodzieży Pomóż ocalić życie bezbronnemu, zachęcamy młodzież i nauczycieli do zapisania się na wydarzenie facebookowe www.facebook.com/events/1086050115201656.

Nasz konkurs został zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, co daje uczniom z Małopolski możliwość uzyskania dodatkowych punków przy rekrutacji do szkół średnich.

Ufam, że poprzez udział w tym konkursie, młodzież pogłębi wiedzę dotyczącą wartości życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.